Suurel reedel, 15. aprillil tähistati Pärnus Ukraina perede abistamiseks loodud lastehoiu avamist, samades ruumides saab korraldada ka täiskasvanute tugigruppide kohtumisi.

Veebruari- ja märtsisündmuste mõjul seati Hansavesti abiga sisse lastehoid Ukraina lastele. Sel ajal, kui põnnid veedavad turvaliselt aega eakaaslaste seltsis, saavad emad käia koolitustel, näiteks õppida eesti keelt või robotkeevitust, et asuda peagi tööle.

Liivi Vahter (lasteaiaõpetaja)

Usalduslikud suhted ja toetav õhkkond

Esimestel nädalatel on lastehoius kohal käinud seitse 3–5aastast last, enamik neist poisid. Vändras pikalt lasteaiaõpetajana töötanud Liivi Vahteri Norra töökogemused, tugiisiku ameti õpingud, hea inglise ja vene keele oskus on siin kasuks iga päev. Ukrainast saabunud Oksana Sjutkinal on samuti lasteaiatöö taust ja kaasmaalased saavad temaga suhelda ukraina keeles. Lastehoiu sisseseadmisega tegeleb Agnes Sirg, sihtasutuse Ukraina Sõjapõgenike Psühhosotsiaalse Kriisiabi Fond (USF) eestvedaja.

Selleks, et pakkuda lastehoiu võimalust Pärnus laiemalt, on kavas täita ametlikud tingimused lasteaiarühma tegutsemiseks. Pärnu südalinnas Õhtu Põik 3–9 asuv lastehoid on tööpäeviti avatud kell 7–18. Põnnide käsutuses on eraldi magamistuba ja valgusküllane mängutuba, ennelõunati jalutatakse Vallikääru mänguväljakule.

Pühaderõõmu jätkus paljudele

Avamispeole oodati lastehoiu lapsi koos vanematega ja Hansavesti Ukrainast pärit töötajaid oma kooliealiste lastega. Päikselisel päeval täitusid lastehoiu ruumid mõneks tunniks jutusumina ja mängumeluga.

Vanemate innustusel leidsid eri vanuses lapsed agarasti tegevust mänguautode, klotside ja pallidega, ladusid puslesid ja tegutsesid nukunurgas. Peost said osa mitukümmend inimest. Lastetoa sisseõnnistajate hulgas olid USF sihtasutuses kaastegijad Karin Luts ja Reena Matsko, LC Tallinn Nõmme lion-klubilised ja Pärnu Postimehe ajakirjanikud Merle Rallmann, Mailiis Ollino ja Urmas Luik, kes koostasid sündmusest põhjaliku artikli ja fotogalerii, mis ilmus 16. aprillil ajalehes „Pärnu Postimees“. Postimehe ülevaatlik artikkel on leitav siit.

Külalistele pakuti teed ja kohvi, lapsi rõõmustasid lustlike piltidega kõrrejoogid. Suupistelaudu ilmestasid puuviljad, värvilise popkorni kausid ja maitsev kringel. Pärnumaa Kutsehariduskeskus kinkis avamispeoks suure saadetise Ukraina lihavõtteküpsetisi, mis olid kaunistatud suhkruglasuuri ja beseega.

Õpilaste valmistatud suursugused maiused pakkusid Ukraina peredele äratundmisrõõmu, neid jagus kaasavõtmisekski. Paska taigna valmistamiseks tuleb 200 ml piimaga segada 120 g suhkrut, 50 g soojas vees lahustatud pärmi, 120 g munakollaseid ja 500 g jahu. Segu lastakse soojas kohas kerkida, lisatakse 12 g soola, 3 g kurkumit, veel 600 g jahu ja sõtkutakse ühtlaseks massiks, pannes juurde 320 g võitükke. Rosinaid kulub sellisele taignakogusele 440 g. Tainapallid asetatakse pooleks tunniks sooja kohta vormidesse kerkima ja küpsetatakse 200kraadises ahjus 10 minutit.

Headus ja lahkus soojendab

Lastehoiu asutamisel olid abiks suurtoetajatena Pärnu kohalikud ettevõtted Hansavest Rental OÜ ja Ecobirch AS. Toiduained ukrainapäraste maiustsute ehk paskade valmistamiseks annetas Pärnu Kutsehariduskeskusele ettevõte Balt-Hellin AS. Piduruumide ehteks kinkis pärnakas Olav Karulin laetäie siniseid ja kollaseid heeliumõhupalle, mis rõõmustavad lapsi ka järgmisel nädalal – nimelt ukrainlased tähistavad oma lihavõtepüha 24. aprillil. Hansavesti poolt kinkisime lastehoiule liivakastitarbeid ning Tallinna, Tartu ja Pärnu kontorites kogutud annetusedki on jõudnud lastehoiu kaudu abivajajateni.

Koosolemisrõõm ja tänu piduliste pilkudes tõid lootust, et elame keerulised ajad üle turvaliselt ja üheskoos.

Kui soovite anda enda panuse toetamaks ukraina peresid ja nende igapäevaelu Eestis, võite edasi liikuda siia lehele.