Dnepri jõe äärest Kanivist pärit Alia Prepiialo, kunstnikunimega Aliaska maalis mütoloogiliste olenditega looduspildid „Suvi“, „Lõikus“ ja „Jõulud“ Ukraina kunstniku Maria Pryimachenko loomingu ainetel.

Füsioterapeudi erialal töötades ja aidates rabandusest paranevatel inimestel taastada liigutusoskusi ja kõnevõimet, on Alia tahtnud pakkuda ka hingelist tuge, vähendada valu ja teha inimesi õnnelikuks kunsti kaudu. Et arendada end tätoveerimiskunstis ja soovides viia ellu kauaaegse unistuse – saada maalikunstnikuks, saabus ta 2022. aasta algul Tallinnasse.

„Kui Ukrainas algas sõda, tundsin, et pean olema tugev ja oma oskuste toel midagi tegema.“ Esitades oksjonitele oma maale ja tegutsedes tätoveerimiskunstnikuna, kogus naine Eestisse põgenenud kaasmaalaste abiga paari kuu jooksul ligi 3000 eurot annetusi Ukraina heaks.

Oma stiili ja käekirja otsides ja õppides on Aliaska saanud inspiratsiooni erinevate kunstnike loomingust. Eriti paelusid teda Ukraina kõrgelt tunnustatud maalikunstniku Maria Pryimachenko (1909–1997) teosed ja tema põhimõte, et kui maailmas toimub hirmsaid asju, siis tuleb alati püüda muuta olukordi paremuse poole.

Ukraina kunstnik Alia Prepiialo

„Maria kujutas oma maalidel ainulaadseid apokalüptilisi elukaid, mina maalisin oma piltidele Ukrainale iseloomulikke vaateid nende samade metsikute, kuid juba kodustatud loomadega. Ma tahan oma maalidel näidata, et Ukraina rahvas on väga kangelaslik, tugev ja elujõuline ning hindab kõrgelt oma kultuuri. Me jääme alati ukrainlasteks, ka nende järjekordsete süngete ajalooliste sündmuste valguses. Maalidel kujutatud iga detail kannab oma sõnumit, iga teose keskne tegelane on Ukraina Hing.“

SA USF koostöös Hansavestiga kinkisid fondi toetajatele tänutäheks kolm Alia Prepiialo imelist maali (allpool). Maalidest saadud tuluga toetab Alia omakorda Ukraina inimesi. Aitäh kõikidele fondi panustajatele!

Suvi
Jõulud
Lõikus

SA USF tegeleb Eestisse saabunud Ukraina sõjapõgenikele psühhosotsiaalse abi pakkumisega. Tänaseks on ellu kutsutud regulaarsed vestlusringid, loodud on üks päevakeskus ja teine alustab tööd lähiajal, samuti korraldatakse sündmusi, mis on suunatud Ukraina kogukonna omavahelise suhtluse tugevdamiseks.

Kui soovid ettevõttena panustada fondi tegevusse, palun võta ühendust:

Agnes Sirg  | Ukraina Sõjapõgenike Psühhosotsiaalse Kriisiabi Fondi juht
E-post: info@usf.ee
Telefon: +372 554 5412